כך תתכוננו למעבר דירה עם כלב

כשאנחנו עוברים דירה אנחנו עוצרים כדי לתכנן כל פרט קטן, מאריזות ועד הובלה, מהכנת הילדים ועד טיפול בנושאים טכניים (אינטרנט, טלפון או גז, למשל). בתוך כל הכאוס הזה קל לנו לשכוח את החבר הכי טוב שלנו, הכלב. כלומר, אנחנו לא שוכחים אותו לרגע. הוא תמיד שם, מחכה לנו, מכשכש בזנב, מתרגש כשאנחנו חוזרים, אבל ביום המעבר עצמו הוא כבר הרבה יותר לחוץ, ולזה צריך להתכונן.

הרחיקו את הכלב מהבית ביום המעבר

כלבים רבים חוששים מהמפגש עם אנשים זרים, בוודאי עם אנשים שנכנסים לטריטוריה שלהם ומאיימים על שלוותם. מובילים, לדוגמה. במפגש הראשון של הכלב עם הגברתים שמגיעים עם ציוד כדי לפנות את הבית מתכולתו הוא עשוי להיות עצבני, לנבוח, ואם יש לו את הרקע הזה – גם לתקוף. גם אם המעבר שלכם הוא זמני לצורך עבודות על פרויקט תמ"א 38 וגם אם אתם עוברים למושב קבע חדש, שקלו את האפשרות לשלוח את הכלב ליומיים או שלושה בפנסיון או אצל קרוב משפחה. בזמן הזה המובילים יעבדו בשקט, פועלים שיבצעו תיקונים קלים לא יחששו, ובעיקר אתם לא תצטרכו להתמודד עם הרעש, הנביחות והבלגן. אחרי שקיבלתם לידכם את המפתח לדירה המשודרגת, זו שעברה שיקום במסגרת פרויקט של קבוצת הילה לדוגמה, מגיע לכם להיכנס אליה בנחת, לא?

היכרות מוקדמת של הכלב עם הצוות

האפשרות השנייה שלכם היא מעט יותר מורכבת משום שהיא למעשה דורשת הכנה לא מבוטלת גם מצדכם – וגם מצד כל מי שצפוי להגיע אל הבית ביום המעבר. אם צוות ההובלה מגיע ממילא כמה ימים קודם כדי לחשב את כמות הציוד שלכם ולתכנן בהתאם את מהלך ההובלה, זה זמן טוב להכיר להם את הכלב ולתת לשני הצדדים להתחבר. הפנים המוכרות יקלו מאוד על חיית המחמד שלכם כשיפגשו אותן שוב. הבעיה היא שלא תוכלו לפעול באופן דומה עם הטכנאי של הכבלים או הלוויין, עם טכנאי הטלפון, עם נציג חברת הגז או עם המתקין של מכונת הכביסה. היתרון המצבים הללו הוא שמדובר במפגשים קצרים וחד פעמיים לרוב (וכך תוכלו לשלוט טוב יותר בסיטואציה) אבל בעלי מקצוע שצפויים לגלם תפקיד מרכזי יותר במעבר כדאי שיהיו מוכנים לסיטואציה הזו, ובעיקר כדאי שהכלב יהיה מוכן לקראתם, רגוע במידת האפשר.