בעיות התנהגות אצל כלבים

יש תופעות שונות שמוכרות לנו מאוד כבני אדם, בין אם אנחנו מתמודדים איתן בעצמנו ובין אם אנחנו עוזרים לילדינו להתמודד איתן. אחת הבעיות המוכרות ביותר היא הפרעות קשב וריכוז, בעיה גדולה בקרב ילדים ומבוגרים אשר משפיעה על איכות חייהם ועל ביצועיהם. אלא שלמרבה הפלא, אין זו בעיה שמאפיינת בני אנוש בלבד, וגם חברינו הטובים המהלכים על ארבע ומכשכשים בזנבם עשויים להתמודד עמה, ולהפריע להם לא פחות. לפניכם הכלים שיעזרו לכם לאבחן את הכלב – וגם לטפל בו.

הסימפטומים שיתריעו על בעיה
ישנן כמה דרכים טובות לזהות האם הכלב שלכם סובל מההפרעה, כאשר לפני הכל ניתן להצביע על חוסר השליטה שלו בפה, עוד משלב מוקדם (גיל חודשיים). אם הוא מנסה לתפוס את הידיים והרגליים שלכם באמצעות פה עד כדי כאב, אם הוא שותה בהתלהבות ומתיז מים לכל עבר, ואם הוא לועס והורס חפצים שאסף אל פיו בתוך רגעים, כל אלה יכולים להעיד על קיומה של בעיה. כלב שמתרוצץ בבית באי שקט ומתקשה לעצור את הפעולה הטורדנית, ואם הוא מגיב לכל גירוי ורעש – נראה שיש לחיית המחמד שלכם הפרעה שמחייבת תשומת לב. שימו לב גם לעשיית צרכים בבית, לנזקים משמעותיים, לניסיונות להגיע למקומות גבוהים כמו מדפים על הקיר, וכן רעב בלתי פוסק ושינה קלה וקצרה. אם הכלב מתמודד עם הפרעות קשב וריכוז הרי שיש דרכים שונות להתמודד עם הבעיה, בדיוק כפי שתוכלו לטפל בה אם תאבחנו את עצמכם או את האנשים הקרובים אליכם מכל.

היעזרו באיש מקצוע
סביר להניח שאבחון הבעיה אצל בני אדם תוביל אתכם למסקנה אחת ברורה, והיא שיש לפנות לאיש מקצוע לייעוץ ולבניית תכנית טיפול מתאימה. כאשר מדובר בכלב שלכם אין זה שונה כלל. למעשה, בשל הקושי לתקשר באופן מילולי ולהציע שיטות טיפול מוגדרות, נראה כי איש מקצוע הוא בהכרח האדם המתאים ביותר למשימה. חשוב מאוד שלא תדחו או תימנעו מטיפול, וכדאי שתזכרו שהטיפול בכלב שלכם יבטיח שקט נפשי גם לכם וגם לו. זאת משום שכלב שסובל מהבעיה והיא איננה מטופלת, הוא כלב שעשוי להיכנס בהמשך למתחים ולחרדות, מה שיחריף את הסימפטומים השליליים ויקשה את החיים גם עליכם, כבעלי הכלב. וטרינר מקצועי המתמחה בטיפול התנהגותי בכלבים הוא הגורם הראשון שאליו מומלץ לכם לפנות, כדי שתוכלו לשפר את איכות החיים של חיית המחמד שלכם, אבל גם את איכות החיים שלכם.